Projekty

Od roku 2006 se naše síť odborníků podílí na celé řadě vědeckovýzkumných projektů, některé jsou realizovány na akademické půdě, jiné ve spolupráci s výzkumnými pracovišti a další mají čistě komerční charakter. Níže následuje výčet těch nejvýznamnějších aktivit seřazený od nejnovějšího projektu k nejstaršímu.

2024/25:

Stěna domu z textilního odpadu 

Registrační číslo projektu: CZ.01.01.01/05/23_009/0003085

Textilní odpad je velmi aktuálním tématem dneška, jelikož většina textilního odpadu končí na skládce nebo ve spalovnách. V rámci spolupráce s Technickou univerzitou v Liberci, Fakultou textilní se podařilo vyvinout hned několik výrobků resp. polo-produktů obsahujících výše zmíněnou směs textilního odpadu ve formě velkoformátových desek. Nyní je nasnadě najít aplikační využití, kde jednou z možností se jeví systémy stěn domů/ staveb.

V rámci projektu byl vyvinut prototyp stěny domu z recyklovaného textilního odpadu, která by našla uplatnění především v rozvojových zemích, kde je jednak problém nejen s textilním odpadem, ale i vhodným bydlením. Uplatnění vyvinutého prototypu se však očekává i ve vyspělých ekonomikách, kde naopak výhodou je zpracování textilního odpadu a jeho opětovné využití.

Na projektu spolupracovaly hned dvě fakulty Technické univerzity v Liberci, konkrétně Faktura textilní a strojní, které máji dostatečné know-how a zároveň bylo možné využít jejich laboratorní vybavení na zpracování textilního odpadu, výrobu kompozitních dílů a měření všech potřebných vlastností, a to především v oblasti tepla, mechaniky atd.

Projekt byl spolufinancován EU.

Podrobnější informace ZDE>>>.

2023: Vývoj speciálních protipovodňových pytlů z textilního odpadu

Registrační číslo projektu: CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_358/0027998

Projekt se zabývá vývojem produktu, tzv. pytle pro ochranu majetku při povodních či záplavách. Na jeho výrobu bude použit textilní a oděvní odpadový materiál, který v současnosti končí na skládce. Jedná se především o směs syntetického materiálu, kterou nelze dále jednoduše roztřídit a separovat na jednodruhové komponenty. Tento materiál má téměř nulovou navlhlost a lze jej tedy použít tam, kde se standardně využívají pytle s pískem. Takto vytvořené pytle lze po použití vysušit a znovu použít.

Jedná se o projekt, kde bylo potřeba provést analýzu vlastností vyrobených prototypů protipovodňových zábran z odpadního textilu. Tyto analýzy provedla Katedra hodnocení textilií Technické univerzity v Liberci, konkrétně Ing. Roman Knížek, Ph.D., doc. Ing. Ludmila Fridrichová, Ph.D., doc. Ing. Maroš Tunák, Ph.D., doc. Ing. Vladimír Bajzík, Ph.D., Ing. Denisa Knížková, Ing. Tereza Heinisch, Ph.D.

Projekt byl spolufinancován EU. Podrobnější informace ZDE>>>.